imkanlar
“TexRobots" Projesi Horizon 2020 Programı Kapsamında Desteklenmiştir

“Textile based soft sensing actuators for soft robotic applications-TexRobots" İsimli Proje Horizon 2020 Programı Kapsamında Desteklenmiştir:

Horizon 2020 Programı Marie Sklodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları 2018 çağrısı kapsamında üniversitemiz  Tekstil Teknolojileri  ve Tasarımı Fakültesinden   Dr.Özgür Atalay'ın  “Textile based soft  sensing actuators for soft robotic applications-TexRobots isimli araştırma proje önerisi Avrupa Birliği Horizon 2020 Marie Sklodowska Curie Bireysel Araştırma Bursları (Individual Fellowships-IF) 2018 çağrısı kapsamında %94.60’lık bir değerlendirme derecesiyle desteklenmeye uygun görülmüştür. Bu projede araştırmacılar, tekstil teknolojisi ile robotik bilimini bir araya getirerek tekstil temelli robotik yapılar üreteceklerdir. Üretilecek olan bu yapıların, kas güçsüzlüğü yaşayan bireylerin tedavisinde kullanılması hedeflenmektedir. Ayrıca üretilecek olan tekstil temelli robotik yapıların sahip oldukları esneklik, yumuşaklık özellikleri sayesinde vücuda tam uyum sağlayarak güvenli bir kullanım sunmaları beklenmektedir. İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesinden Dr. Gökhan İnce, projede süpervizör olarak yer alacaktır.

Toplam bütçesi 157355 Avro olan 2 yıllık  projenin ulusal ve uluslararası iş birlikleri oluşturması ve küresel ölçekte yumuşak yapılı rehabilitasyon cihazlarının geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.Dr.Atalay yüksek lisans ve doktorasını İngiltere’de Manchester Üniversitesinde tamamlamıştır. ABD’de Harvard Üniversitesinde doktora sonrası araştırmalar yapan Dr.Atalay, akademik çalışmalarına İTÜ Tekstil Teknolojisi ve Tasarımı Fakültesinde devam etmektedir.