imkanlar
“ClimOp” Projesi Horizon 2020 Programı Tarafından Desteklenmiştir

“ClimOp” Projesi Horizon 2020 Programı Tarafından Desteklenmiştir:

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortak olarak yer aldığı ve Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyeleri Prof.Dr.Gökhan İnalhan ve Dr.Öğr.Üyesi Emre Koyuncu’nun yürütücüsü olduğu “ClimOp: Climate Assessment of Innovative Mitigation Strategies Towards Operational Improvements in Aviation” başlıklı proje Avrupa Birliği Horizon 2020 Programı “LC-MG-1-6-2019: Aviation operations impact on climate change” çağrısı kapsamında desteklenmeye hak kazanmıştır.

Eylül 2019’da başlayacak olan proje 42 ay sürelidir. Projenin toplam bütçesi 3 Milyon 65 Bin Avro olup, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ) bütçesi 236.250 Avro’dur. Proje ortaklığında 5 ülkeden 2 akademik ve 6 endüstriyel paydaş yer almaktadır. Proje ortakları: Deep Blue, İTÜ, DLR, NLR, IATA, AMIGO Climate ve İstanbul Yeni Havalimanı (IGA) İşletmesi’dir.

Proje ekibinde Prof.Dr.Gökhan İnalhan ve Dr.Öğr.Üyesi Emre Koyuncu’nun direktörülüğünde İTÜ Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (İTÜ ARC) yüksek lisans ve doktora öğrencisi araştırmacılar yer alacaktır.

Proje kapsamında özellikle dünyadaki küresel iklim değişikliğinden kaynaklı olarak havacılık operasyonlarının nasıl etkilendiğinin detaylı analizleri, ayrıca bu etkilerden kaynaklı problemlerin (güvenlik, maliyet, kaynak ihtiyacı, vb.) operasyonel olarak nasıl çözülebileceği, farklı durumlar için optimal çözümlerin neler olduğu konusunda bilimsel çıkarımlar yapılması planlanmaktadır. İTÜ bu projede hava trafiğinin bütün Avrupa genelinde network modelinin kurulması, iklimsel faktörlerden kaynaklı etkilerin bu modelde analiz edilmesi ve bu model üzerinden farklı operasyonel modların optimizasyonlarının yapılması konusunda çalışmalar yapacaktır.